Przedsiębiorstwo grupy Brugg
 
     
 
 
     
 
 

Lokalna sieć ciepłownicza w Luthern

 
 
Casaflex
 
 
Casaflex Luthern
 
 

Miejscowość:

Luthern (Szwajcaria)
 
 

Lokalna sieć ciepłownicza w Luthern

Pierwsza inwestycja w Szwajcarii dofinansowana z fundacji „Klimarappen“.

Wieś Luthern liczy 1400 mieszkańców i posiada długą historię. W tym roku do bogatej historii wsi został dopisany nowy rozdział.

Tartak „Christen“ przetwarza co roku tony drewna i wytwarza przy tym spore ilości drzewnych odpadów tartacznych. Właściciel tartaku chciał te odpady możliwie jak najbardziej sensownie wykorzystać. Pomysł budowy nowej lokalnej ciepłowni, wyposażonej w elektrofiltr (odpylacz elektrostatyczny), który umożliwia ekologiczne spalanie drewna poużytkowego pozwolił na wykorzystanie tych odpadów. Decyzja szwajcarskiego parlamentu, wprowadzająca w życie fundację „Klimarappen” pozwoliła na ubieganie się o dofinansowanie tej inwestycji środkami pieniężnymi z tej fundacji. Tartak „Christen” złożył odpowiedni wniosek podając wszystkie istotne dla przeprowadzenia inwestycji informacje i ostatecznie otrzymał zgodę z odpowiedniego urzędu na realizację tej inwestycji. Lokalna sieć ciepłownicza w Luthern jest więc pierwszą inwestycją w Szwajcarii wspieraną finansowo przez fundację „Klimarappen“.

Konsultacje techniczne dotyczące zastosowania odpowiednich produktów miały już miejsce, gdy sieć ciepłownicza była jeszcze pomysłem. Wyzwanie polegało na tym, że inwestycja nie mogła być rozpoczęta przed ostateczną decyzją, czy będzie dofinansowana z fundacji „Klimarappen”, pomimo tego sieć miała być oddana do użytku przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Ustalono, że temperatura robocza sieci ciepłowniczej ma wynosić 100° C. Zdania były podzielone, czy do realizacji sieci zastosować sztywne i giętkie rury, czy też tylko giętkie rury. Inwestor wahał się na początku czy zastosować system Flexwell FHK, miał bowiem zastrzeżenia co do spadku ciśnienia. Ostatecznie jednak zastosowano system rurowy Flexwell FHK, przy czym przewód doprowadzający był o długości 550 metrów i większej średnicy niż wcześniej to planowano. Następnym wyzwaniem była topografia terenu. Wieś Luthern położona jest na pagórkowatym terenie, a ziemia jest gliniasta. Pomimo tego inwestor zażądał, aby cała sieć ciepłownicza o całkowitej długości 2200 metrów była ułożona i zamontowana w ciągu 6 tygodni. Aby inwestycja była gotowa w terminie trzeba było dokładnie rozplanować pracę monterów, zamówienia materiałów oraz dostawy materiałów i elementów sieci w odpowiednim czasie na miejsce montażu. Aby spełnić wymagania montażowe zastosowano praktycznie tylko specjalne króćce rozdzielcze z odgałęzieniami, które w takiej formie nie były jeszcze nigdy stosowane, i których produkcja stanowiła także pewne wyzwanie. Dzięki know-how, odwadze i wytrwałości wszystkich uczestników inwestycji sieć ciepłownicza została ostatecznie oddana do użytku w terminie.
96 % wszystkich gospodarstw domowych w Luthern zasilanych jest dzisiaj ciepłem wytwarzanym ze spalania drewna poużytkowego w lokalnej ciepłowni zbudowanej na terenie tartaku „Christen”.
 
 
 
 
 
 
Mapa strony  |  Stopka redakcyjna
Poleć stronę    
 | Datenschutzerklärung | Privacy Policy
   
Brugg Rohrsystem AG
Industriestrasse 39
CH-5314 Kleindöttingen
 
Telefon: +41 (0) 56 268 78 78
Faks: +41 (0) 56 268 78 79

www.pipesystems.com

» Wybór kraju
File suche_pl.cfm nicht vorhanden